4.6/5
Twojajurata.pl

Burmistrz Helu chce zamknąć Półwysep Helski z powodu koronawirusa.

W poniedziałek 23. marca burmistrz Helu Mirosław Wądołowski poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Wojewody Pomorskiego pismo w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Ma to być reakcja na wzmożony ruch turystów, którzy przyjeżdzają do miejscowości położonych na cyplu podczas obowiązującego w Polsce stanu epidemii, w związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2

Cytujemy treść komunikatu:

„Mieszkańcy Helu

informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.

BURMISTRZ HELU
/-/
Mirosław WĄDOŁOWSKI” 


(Źródło: Fanpage Urzędu Miasta Helu)
Wypowiedź Burmistrza Helu w sprawie przesłanego do Wojewody Pomorskiego pisma dotyczącego rozważenia wprowadzenia czasowego ograniczenia wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach rekreacyjnych i turystycznych, można obejrzeć także na oficjalnym kanale YT Miasta Helu:
https://www.youtube.com/watch?v=zaIUbtFnVd0&t&fbclid=IwAR3UiLxy31GijZzAmsZZbSmB21gvwBD3seZ7bfSp20fU92Q5-64p9mL5TcQ

Burza pośród internautów

Komunikat włodarza Helu wywołał lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. W dyskusji biorą udział zarówno stali mieszkańcy półwyspu, jak i turyści oraz właściciele apartamentów wakacyjnych, którzy przekrzykują się na argumenty.

Ci pierwsi podnoszą, że turyści w czasach pandemii koronawirusa stanowią zagrożenie dla mieszkańców Helu, pozostali zaś odpierają zarzutu tłumacząc, że Helanie także wyjeżdżają z kurortu w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Jak zwykle, nie brakuje obraźliwych komentarzy skierowanych do przyjezdnych, głównie z województw: mazowieckiego i śląskiego.

Nie wiadomo, czy pomysł był konsultowany

Niestety nie udało nam się skontaktować z Urzędem Miasta Helu w celu uzyskania informacji, czy Pan Burmistrz konsultował swój pomysł zamknięcia wjazdu na półwysep z innymi burmistrzami gmin położonych na tym terenie, jak Jastarnia czy Kuźnica. Ewentualna decyzja o zakazie wjazdu na Półwysep helski oznaczałaby zakaz wstępu także do innych miejscowości, w tym także Chałup i Juraty, które administracyjnie należą do Jastarni.

 

Kogo i za co chce karać burmistrz Helu?

Kontrowersyjna stała się także druga część wypowiedzi, z której wynika, że Pan Burmistrz oczekuje wszczęcia postępowań, „zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”.

Nie wiadomo o jakich konsekwencjach prawnych mowa, jakie konkretnie przepisy miałyby być i przez kogo naruszone w związku ze wspomnianymi rodzajami działalności oraz jaka miałaby być podstawa prawna do wszczęcia tych postępowań. Nie wiadomo także jaki okres obejmuje wniosek, skierowany do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku.

 

Należy zwrócić uwagę, że pomimo obowiązującego na terenie RP stanu epidemii, który został wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20. marca 2020 w sprawie ogłoszenia na terenie RP stanu epidemii, nie ma obecnie ograniczeń ani zakazu prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z zakwaterowaniem na terenie Polski. Tym samym, wszelkie obiekty hotelarskie, w tym pensjonaty, domy wczasowe, kempingi oraz apartamenty mogą działać i przyjmować gości. Wspomniane rozporządzenie nie wprowadza także ograniczeń w transporcie oraz przemieszczania się w obrębie granic Rzeczypospolitej.

Czekamy na rozwój wydarzeń i stanowisko Wojewody Pomorskiego, od którego zależy decyzja o ewentualnym ograniczeniu ruchu w obrębie Półwyspu Helskiego.

Liczymy także na informacje od Komendanta Powiatowego Policji w Pucku, w sprawie doprecyzowania tych informacji, które podał dzisiaj do wiadomości Urząd Miasta Helu.

Chcesz wykorzystać artykuł – kup licencję: operator@twojajurata.pl