"Jurata zaczęła się od miłości..."

Legendy głoszą, że bogini Jurata mieszkała w bursztynowym pałacu na dnie Morza Bałtyckiego…

Pewnego dnia usłyszała, że rybak Kastytis wyławia z morza zbyt wiele ryb, więc podpłynęła do jego łodzi aby go ukarać, jednak ujrzawszy rybaka zakochała się w nim bez pamięci. Gdy o związku Juraty ze śmiertelnikiem dowiedział się bóg Perkun, piorunem zniszczył bursztynowy pałac, a samą Juratę przywiązał łańcuchami do skały na dnie morza.

Według innego podania to Gork – ojciec pięknej bogini Juraty, na wieść o uczuciu jakie połączyło jego córkę ze skromnym rybakiem zniszczył pałac na dnie morza wywołując nieokiełznaną burzę …

…jakby nie było, pewne jest, że pałac z bursztynu roztrzaskał się na tysiące dronych kawałków, które po dziś dzień można znaleźć na jurackich plażach.

Poznaj pełną legendę o Juracie> 

Nowoczesny kurort przedwojennej Polski

Zgodnie z zamysłem budowniczych – założycieli, Jurata od swoich początków po dziś dzień jest wyjątkowym, najbardziej urokliwym i najbardziej elitarnym miejscem nad polskim Bałtykiem. Została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi koncepcjami i trendami panującymi w ówczesnej Europie, czyniąc z niezagospodarowanego miejsca nad Bałtykiem najnowocześniejszy w przedwojennej Polsce kurort, który swoim standardem, również współcześnie, nie odbiega od światowych standardów.

W latach 1932/33 wzniesiono w Juracie ekskluzywny hotel „Lido”, który już w nulltamtych latach miał bezpośrednie połączenie telefoniczne z Paryżem. Stałymi bywalcami hotelu byli m. in. gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, a także Wojciech Kossak z córkami – Magdaleną Samozwaniec i Marią Jasnorzewską-Pawlikowską.

Magdalena Samozwaniec w swojej książce p.t. „Maria i Magdalena” napisała , że Jurata stała się: „najelegantszym i najbardziej snobistycznym miejscem na Wybrzeżu”.

W 1935 r. swoją działalność rozpoczęła słynna Cafe-Cassino znajdująca się na wydmach, tuż nad morzem, w miejscu dzisiejszego hotelu Bryza.

"kurort z niczego"

Jeszcze na początku XX. stulecia nie było na mapie Juraty, a cała Mierzeja Helska od rozbioru w 1772 r. pozostawała pod władaniem Prus aż do roku 1920.

W latach 1922/23 wybudowano na półwyspie linię kolejową prowadzącą do Helu i od tego czasu można mówić o rozwoju turystyki w tym rejonie.

Sama Jurata została założona dopiero w 1928 r. przez przedsiębiorców, którzy założywszy spółkę Jurata S.A. wydzierżawili od państwa 150 ha ziemi i rozpoczęli prace budowlane wznosząc pomiędzy dwiema miejscowościami rybackimi – Jastarnią i Helem – piękne wille, domy letniskowe i pensjonaty.

Do tego czasu były tu tylko wydmy i sosnowy bor, smagane nadmorską bryzą, zamieszkałe przez dziką zwierzynę i zastępy ptactwa wędrownego.

Pierwszy sezon w Juracie rozpoczął się w roku 1931, a w broszurze informacyjnej wydanej z tej okazji napisano wówczas:

(…) stała temperatura jest w tej miejscowości jest o wiele łagodniejsza, wobec przykrycia lasów, chroniących przed wiatrem, niż to ma miejsce w Gdyni i nawet w Warszawie, oraz na całym wybrzeżu morskim. Jeszcze większa różnica na korzyść Juraty daje się zauważyć pod względem ilości dni słonecznych o wysokiej insolacji.

W 1935 roku wybudowano na półwyspie szosę asfaltową i od tej pory letnicy mogli poza koleją i statkiem z Gdyni podróżować-jakże modnymi wtedy- automobilami.

Jurata sprzed lat, podobnie jak teraz, jest miejscem, w którym po prostu "należy bywać".

Swoje rezydencje mieli tu niegdyś m.in. ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy, hr. Tyszkiewiczowie, Ignacy Mościcki czy Józef Beck. W bezpośrednim sąsiedztwie Juraty, chociaż już w obrębie Helu, letnią rezydencję posiada także Prezydent RP

To tutaj regularnie wypoczywają przedstawiciele kultury i sztuki, a także gwiazdy polskiej estrady i politycy. Na jurackim molo, wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku spotkać można Wojciecha Manna, Krzysztofa Maternę, Jana Englerta, Macieja Orłosia i wielu, wielu innych…

... dołącz do nich!

Znani i lubiani na wakacjach w Juracie

Jurata, od początków swojego istnienia gości znamienitych przedstawicieli życia publicznego. Wśród letników, znanych i lubianych, kórzy rangą urośli do miana stałych bywalców kurortu należeli kiedyś lub pozostają dziś:

Władysław Sikorski (1881 – 1943) – generał broni Wojska polskiego, naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, Premier Rządu RP na Uchodźctwie podczas II wojny światowej.

Jan Kiepura (1902 – 1966) – polski piosenkarz (tenor) i aktor, najpopularniejszy śpiewak polski okresu międzywojennego.

Eugeniusz Bodo (1899 – 1943) – polski aktor filmowy, rewiowy i teatralny, scenażysta, reżyser, tancerz, piosenkarz, producent filmowy.

Tola Mankiewiczówna (1900 – 1985) – polska aktorka, piosenkarka, śpiewaczka operowa (sopran liryczny). Jedna z najpopularniejszych artystek XX-lecia międzywojennego.

Wojciech Horacy Kossak h. Kos (1856 – 1942) – polski malarz historyczno-batalistyczny, współautor Panoramy Racławickiej.

Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, z d. Kossak, p.v. Bzowska, s. Pawlikowska, t. Jasnorzewska (1891 – 1945) – polska poetka i dramatopisarka XX-lecia międzywojennego.

Magdalena Samozwaniec, z d. Kossak, p.v. Starzewska, s. Niewidowska (1894 – 1972) – polska pisarka satyryczna.

Ignacy Mościcki (1867 – 1946) – polski polityk i chemik. Prezydent RP w latach 1926-1939. Naukowiec, wynalazca. W latach 1912-1922 profesor Politechniki Lwowskiej, później rektor. Autor nowatorskiej metody pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza.

Józef Beck (1894 – 1944) – polski polityk, dyplomata, bliski współpracownik i wicepremier w rządzie Józefa Piłsudskiego.

Mieczysław Lurczyński (1907 – 1992) – polski pisarz, poeta, malarz.

Wojciech Weiss (1875 – 1950) – polski malarz, profesor i rektore krakowskiej ASP.

Jadwiga Smolarska (1898 – 1971) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Marta Cegielska (1887 – 1985) – tancerka, twórczyni zespołu tanecznego „Siostry Halama” wraz z córkami: Zizi (Józefina) Halamą , Lodą (Leokadia) Halamą , Punią (Alicja) Halamą , Eną (Helena) Halamą

hr. Potoccy

hr. Tyszkiewiczowie

ks. Czetwrtyńscy

Grzegorz Halama

Maciej Orłoś

Jan Englert

Jerzy Iwaszkiewicz

Podczas EURO 2012 w Juracie gościli także członkowie międzynarodowych reprezentacji piłkarskich z rodzinami, a pośród nich m.in. Shakira.

Informator turystyczny

Odkryj uroki regionu i poznaj ofertę turystyczną w Juracie i Jastarni – odwiedź nasz blog>. Jeżeli jesteś właścicielem atrakcji lub restauracji kliknij tutaj>