4.6/5
Twojajurata.pl

Jurata wczoraj i dziś: Najbardziej znane hotele w Juracie.

Jurata to kurort z 90- letnią historią. Zobacz jak zmieniała się na przestrzeni lat. Prezentujemy TOP 5 hoteli w Juracie, które są nieodłączną częścią krajobrazu i historii uzdrowiska.

Hotel Bryza Resort & Spa

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej luksusowych hoteli na polskim wybrzeżu jest bez wątpienia, należący do Katarzyny Frank-Niemczyckiej i Zbigniewa Niemczyckiego Hotel Bryza, uznawany za najbardziej „celebrycki” w Polsce.

Ten 4-gwiazdkowy hotel położony jest na wydmach, w pierwszej linii zabudowy od strony otwartego morza. Lokalizacja czyni obiekt wyjątkowym, ponieważ stosunkowo niewiele budowli można odnaleźć na polskim wybrzeżu, tak blisko plaży.

Kompleks hotelowy składa się z trzech budynków o wymownych nazwach: Zefir, Mewa i Muszelka. W centralnej części znajduje się kameralny dziedziniec z malowniczą fontanną.

Z dziedzińca obiektu oraz znacznej części pokoi rozpościera się widok na Bałtyk. Przy hotelu znajduje się strzeżone kąpielisko, do którego dostać się można bezpośrednio z terenu hotelu.

Na terenie obiektu znaleźć można dwa korty tenisowe, kompleks basenów z widokiem na morze, strefę welness, dwie restaurację, kawiarnię oraz letni bar.

 

Historia hotelu Bryza sięga okresu międzywojennego. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się Caffe Cassino – legendarna kawiarnia, w której swój czas podczas wakacji spędzali najbogatsi i najbardziej wpływowi Polacy. W czasach PRL powstał tu kompleks wypoczynkowy przeznaczony dla władz partyjnych oraz górników. Po transformacji ustrojowej nieruchomość przeszła na własność samorządu, a następnie została zakupiona przez Państwa Niemczyckich, którzy po gruntownym remoncie obiektów, w 1998 r. otworzyli swoje podwoje.

Hotel Lido

Nieistniejący już Hotel Lido był jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów noclegowych w Juracie. Położony był w samym centrum miasteczka – u zbiegu ul. Wojska Polskiego i ul. Miedzymorze.

Powstał w latach 1932-1933 i był wówczas największym i najbardziej luksusowym hotelem na polskim wybrzeżu, dysponując 65 pokojami z bieżącą wodą i własnymi łazienkami oraz bezpośrednią linią telefoniczną z Paryżem!

 

Gośćmi hotelu byli między innymi Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski oraz Józef Beck. Córka Wojciecha Kossaka, Magdalena Samozwaniec, nazwała go „luksusowym statkiem pasażerskim, z którego nikt nie ma ochoty wysiadać”. Ciekawostką jest, że część osób, które posiadały własne wille w Juracie, także wynajmowały tu pokoje, co świadczyło o wyjątkowości miejsca i jego walorach. Lata świetności hotel ma niestety za sobą.

Bryła budynku była utrzymana w modernistycznym stylu, charakterystycznym dla architektury Juraty.

Hotel zakończył swoją działalność w 2022r.

Hotel Neptun

Kolejny nieistniejący już dziś hotel Neptun w Juracie położony był przy ul. Mestwina tuż obok molo, nad samą zatoką Pucką. Obiekt został wybudowany w czasach PRL i stanowił l ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy dla władz i przedstawicieli KC. Po reprywatyzacji właścicielem obiektu został PKO Bank Polski, który miał liczne plany związane z modernizacją hotelu i jego przebudową. Żaden z pomysłów nie doczekał się jednak realizacji.

Hotel oferował swoim gościom 193 miejsca noclegowe w 90 pokojach, kort tenisowy, basen, salę sportową, siłownię oraz solarium, salę konferencyjną na 300 osób oraz 5 sal wykładowych.

Hotel zakończył swoją działalność w 2014 roku, po czym został wyburzony. W miejscu hotelu miał powstać nowoczesny kompleks składający się z 5-gwiazdkowego hotelu Royal Tulip, luksusowych apartamentów wakacyjnych oraz strefy handlowo usługowej.

Best Western Hotel Jurata (Muza)

Hotel położony na wydmach, przy ul. Świętopełka 11, zaledwie 300 m od nadmorskiej plaży i w bliskim sąsiedztwie kompleksu 4 Żywioły w Juracie.

Hotel Jurata, jako pierwszy na Półwyspie Helskim dołączył do międzynarodowej sieci Best Western® w czerwcu 2016 r. Po gruntownym remoncie, do dyspozycji gości oddano 45 pokoi, basen, salę konferencyjną, kręgielnię, siłownię i korty tenisowe.

Inwestycja opiewała na kilkaset tysięcy złotych, a inwestorem był Chopin Airport Development. Całkiem nieprzypadkowo, gdyż obiekt należał do sieci hoteli PLL LOT, a wcześniej nosił nazwę „Muza”.

Best Western® Hotels & Resorts z siedzibą w Phoenix, Arizona, jest prywatną marką hotelarską z globalną siecią 4,100 hoteli w ponad 100 krajach na całym świecie.

Hotel Morskie Oko

Morskie Oko to trzygwiazdkowy hotel w Juracie, położony przy głównej ulicy (Wojska Polskiego), u zbiegu z ul. Świętopełka.

Obiekt dysponuje 75 miejscami noclegowymi, restauracją, basenem oraz strzeżonym parkingiem.

W miejscu obecnego hotelu Morskie Oko stał niegdyś niski pawilon wybudowany tu w czasach PRL. Znajdował się w nim bar gastronomiczny „Społem”. Zaniedbany i nieciekawy budynek zakupił właściciel Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego Reda, biznesmen Stanisław Gruba, który znacznie rozbudował obiekt i tchnął w niego nowe życie.

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone