Mikroklimat niespotykany w żadnym innym miejscu na świecie

Charakterystyczną cechą klimatu morskiego jest łagodna zima i umiarkowane lato, a także jesienie cieplejsze od wiosen, przez co sezon jest tutaj znacznie dłuższy niż w innych miejscach w Polsce.

Jurata leży pośrodku Mierzei Helskiej – unikatowego w skali Europy rejonu, który od 1978 r. należy do nadmorskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się w obszarze dużego oddziaływania Morza Bałtyckiego.

Występuje tu specyficzny mikroklimat, charakteryzujący się najwyższym stężeniem jodu w powietrzu i glebie.

Jod jest pierwiastkim niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i ma znaczący wpływ na leczenie chorób układu oddechowego – w tym astmy, alergii, schorzeń tarczycy. Ponadto pierwiastek ten wpływa pozytywnie na samopoczucie i wspomaga terapie antydepresyjną, ma korzystny wpływ na leczenie otyłości, reumatyzmu i wielu innych schorzeń.

Ze względu na największe opady w miesiącach letnich, zaleca się turnusy terapeutyczne od jesieni do wiosny, kiedy aura pozwala na spacery, a stężenie jodu jest prawie dwukrotnie wyższe niż latem.

W Helu-Borze, na terenie pomiędzy Juratą i Helem, w 2006 r. utworzono florystyczny rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”. Na powierzchnię rezerwatu składa się 104,74 ha wydm i boru. Ponadto wyznaczono otulinę rezerwatu w postaci 7,62 ha plaż.

Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie systemów murawowych, wrzosowiskowych i leśnych. Na szczególną uwagę zasługują tu porosty i grzyby naporostowe.

Charakterystyczny dla rezerwatu jest unikatowy w skali Polski naturalny krajobraz wydmowy.

Roślinność porastająca Juratę jest typowa dla całej mierzei, chociaż to właśnie Jurata jest jedynym kurortem na polskim wybrzeżu położonym w sercu boru sosnowego. Oprócz sosny zwyczajnej, lasy jurackie porastają jałowiec pospolity, wierzba piaskowa, wszos zwyczajny, borówka brusznica (można zbierać owoce jagód podczas spacerów) oraz bażyna czarna.

Na plażach nieco oddalonych od samej miejscowości spotkać można honkenię piaskową, solankę kolczystą oraz hamującą wydmy – rukwiel nadmoską. Wydmy białe porastają luźne trawy, jak: piaskownica zwyczajna i wydmuchrzyca piaskowa oraz rzadziej występujące lepiężnik, groszek nadmorski i bylica polna. Wydmy szare porastają ponadto zielnice, sinice, turzyca piaskowa, szczotlicha siwa i kocanki piaskowe.

Wody otaczające Półwysep Helski zamieszkują zróżnicowane gatunki ryb morskich, jak: flądry, śledzie, dorsze, łososie, trocie wędrowne. Można tu spotkać także foki szare, delfiny białonose i morświny. Stałą faunę rejonu tworzą kormorany, perkozy, biegusy, czajki, mewy, rybitwy, petrele, jeże, lisy, sarny, zające i dziki.

Dowiedz się więcej o Półwyspie Helskim>

Informator turystyczny

Odkryj uroki regionu i poznaj ofertę turystyczną w Juracie i Jastarni – odwiedź nasz blog>. Jeżeli jesteś właścicielem atrakcji lub restauracji kliknij tutaj>