4.6/5
Twojajurata.pl

Karta ICE. Co to jest i dlaczego warto mieć ją przy sobie jadąc na wakacje?

O życiu lub zdrowiu ofiary wypadku często decydują pierwsze minuty od zdarzenia. W wielu przypadkach, podczas udzielania pierwszej pomocy, nieoceniona jest wiedza ratowników na temat grupy krwi poszkodowanego, przewlekłych chorobach czy zażywanych lekach.  Często zdarza się, że ofiara nieszczęśliwego zdarzenia jest nieprzytomna, nie można się z nią skomunikować, a zatem nie można też przeprowadzić podstawowego wywiadu.

W Polsce nie ma też obowiązku noszenia przy sobie dokumentów, w których można znaleźć podstawowe informacje o poszkodowanym, czy dane kontaktowe do osób, które należy poinformować w sytuacjach nagłych, lub od których można uzyskać choćby część informacji na temat stanu zdrowia pacjenta.

Nieoceniona w takich sytuacjach może okazać się karta I.C.E., którą warto mieć przy sobie.

Co to jest karta I.C.E. ?

Karta I.C.E. to specjalna karta, na której zapisane są podstawowe informacje o jej posiadaczu, takie jak imię i nazwisko, grupa krwi oraz dane kontaktowe osób z najbliższego otoczenia.

Skrót I.C.E. pochodzi od angielskich słów „in case of emergency” znaczących dosłownie: „w nagłym wypadku”.

Noszenie przy sobie prawidłowo wypełnionej karty może uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego. Jej treść znacznie ułatwi osobom zaangażowanym w akcję ratunkową, w tym ratownikom i lekarzom, udzielenie pierwszej pomocy.

Kto może być użytkownikiem karty i jak ją zdobyć?

Użytkownikiem karty może być każda osoba, bez wyjątku. Mogą ją mieć przy sobie osoby zdrowe, dzieci oraz osoby starsze.

Obecnie można zakupić w internecie gotowe wzory kart do samodzielnego wypełnienia. Można także zakupić specjalną zdrapkę zawierającą ukryty kod, przy pomocy którego rejestruje się swoje dane na stronie  internetowej PCK www.pck.org.pl/ice Po wypełnieniu dedykowanego formularza, dane zostaną wydrukowane na plastikowej karcie, a ta zostanie przesłana na wskazany adres.

Koszt takiej karty to kilka złotych, ale w razie wypadku może okazać się nieoceniona. 

Jak nosić i używać karty?

Karta I.C.E. ma rozmiary dowodu osobistego i mieści się w każdym portfelu, większości etui na telefony czy w saszetkach. Mimo tego, najlepiej jest ją mieć pod ręką, np. w kieszeni koszuli czy marynarki, tak aby osoby zaangażowane w akcję ratunkową nie traciły czasu na poszukiwanie.

Dlaczego karta jest lepsza od telefonu?

Dane I.C.E. można zapisać także w telefonie, w dedykowanych aplikacjach lub jako kolejne pozycje w książce telefonicznej, przy osobach, które powinny być powiadomione w nagłych wypadkach.

Aby ułatwić odnalezienie danych, wybrane kontakty należy poprzedzić skrótem „ICE”, np. ICE1 – żona, ICE2 – brat itp.

Należy jednak pamiętać, że telefony działają na baterie, które mogą się rozładować.  Mogą one także ulec zniszczeniu podczas wypadku, a dostęp do danych zapisanych w telefonie   często jest zablokowany i zabezpieczony hasłem lub danymi biometrycznymi. W takich sytuacjach informacje zapisane w urządzeniu mobilnym będą bezużyteczne.

Karta plastikowa natomiast nigdy nie przestanie działać. Nie potrzebuje baterii, zalana albo przecięta nadal będzie czytelna.