Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
4.6/5
Twojajurata.pl

Skarby z dna Bałtyku. „Do DNA” – Nowa wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Bałtyk skrywa wiele tajemnic. Część z nich można poznać odwiedzając nową wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. Ekspozycja ukazuje znaleziska wydobyte z dna Bałtyku. To świetna propozycja na odbycie jednodniowej wycieczki podczas wakacyjnego urlopu.

 

Sięgnij do skarbca Bałtyku – Wystawa czasowa „Do DNA”

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice. A wszystko to na nowej wystawie czasowej przygotowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, zatytułowanej: „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

 

 

Zanurz się w otchłani Morza Bałtyckiego

W wyjątkowej scenerii budującej magiczną aurę, przemówią wyjątkowe eksponaty, snując fascynujące opowieści o niebezpieczeństwach związanych z pracą na morzu, walką ze sztormem w epoce żagla i pary, a także o morskich tragediach z okresu II wojny światowej. Opowiedzą nam również o  pokładowej codzienności, o marynarskich obowiązkach, rozrywkach i ubiorze.

Ekspozycja charakteryzuje się oryginalną aranżacją, która podkreśla wyjątkowość zabytków i okoliczności w jakich zostały one odkryte. – Widz wraz z archeologami podwodnymi zejdzie na dno Bałtyku, aby odnaleźć najciekawsze i najbardziej fascynujące obiekty. W atmosferze tajemniczości podwodnego świata, w którym dominują cisza i ciemność, pozna kod genetyczny zabytków nieznanych wcześniej szerszej publiczności. – opowiada kurator wystawy dr Elżbieta Wróblewska.

fot. Dariusz Kula

Skarby z morza

Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się z historiami kilkudziesięciu obiektów wydobytych z morskich głębin.

Jednym z najciekawszych eksponatów, który można zobaczyć na wystawie, jest pochodzący z XVIII w. przechowywany  w przeszklonej chłodziarce słój z masłem, który podniesiono z wraka drewnianego żaglowca spoczywającego na głębokości 82 metrów pod powierzchnią Bałtyku.

Kolejnym interesującym eksponatem – uzupełnionym przez jedno z trzech stanowisk multimedialnych dostępnych na wystawie – jest flet poprzeczny, który spędził na dnie Morza Bałtyckiego ponad dwa wieki!

Prawdopodobnie jeszcze nikomu na świecie nie udało się wydobyć dźwięku z oryginalnego instrumentu, który przeleżał 235 lat na dnie morza. Flet, należący do oficera służącego na statku „General Carleton”, wykonany w Londynie w warsztacie Charlesa Schucharta jest jednym z wielu unikatowych eksponatów, których DNA pokazujemy na tej niezwykłej wystawie. – mówi dr Robert Domżał dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

fot. Dariusz Kula

Wśród zabytków odnajdziemy także elementy ubioru marynarzy, które dzięki dziegciowi rozlanemu w chwili katastrofy statku „General Carleton” przetrwały do dziś. Jest to obecnie najliczniejsza na świecie i najlepiej zachowana kolekcja XVIII-wiecznej marynarskiej odzieży roboczej. Dodatkowo niektóre elementy stroju opatrzone są inicjałami, dzięki którym udało się zidentyfikować ich właścicieli.

fot. Dariusz Kula

 

Kiedy i gdzie zobaczymy wystawę

„Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” to wystawa czasowa, która zostanie otwarta 2.10.2020 i potrwa do końca 2021 roku.

Zobaczyć ją można w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, zlokalizowanym  w Spichlerzach na Ołowiance w Gdańsku.

 

Wystawę przygotował zespół kuratorów NMM w składzie: dr Elżbieta Wróblewska, Patryk Klein, Emilia Brotz, Aleksandra Kucharska, dr Krzysztof Kurzyk, Paweł Litwinienko, Andrzej Truszkowski.

źródło: materiały prasowe