Wspaniałą atrakcją turystyczną na Półwyspie Helskim jest przejażdżka kolejką wąskotorową, która wozi pasażerów do stacji Frankowo, gdzie znajduje się Muzeum Kolei Helskich. Wycieczka jest świetnym pomysłem na urozmaicenie pobytu nad morzem najmłodszym turystom.
Historia kolejki wąskotorowej w Helu
Kolej wąskotorowa w Helu została zaprojektowana i wybudowana przez Wojsko Polskie przed II wojną światową, w celu ułatwienia transportu amunicji oraz niezbędnego zaopatrzenia do znajdujących się na tym terenie schronów i magazynów.
Przebieg linii miał znaczenie strategiczne. Została ona poprowadzona tak, aby była niewidoczna od strony Morza Bałtyckiego i ukryta pod osłoną lasu. W prześwitach, w których linia mogła być widoczna z lądu i powietrza rozpięte były siatki maskujące, aby do minimum ograniczyć możliwość identyfikacji przebiegu kolei przez siły wroga.
Cała infrastruktura kolei była dokładnie przemyślana. Znajdowały się tu stacje paliwowe, dzięki czemu lokomotywy mogły być każdorazowo tankowane, a projekt schronów uwzględniał możliwość wjazdu składów do ich wnętrza, co ułatwiało załadunek i rozładunek transportowanych materiałów.
Po zakończeniu wojny, tabor został znacznie rozbudowany i zmodyfikowany przez wojska niemieckie. Po przebudowie powstały liczne bocznice, a kolejka mogła swobodnie przejeżdżać poprzez schrony.
Kolejka kursuje do dziś, obecnie stanowi atrakcję turystyczną, jednak lokomotywy WLs40 używane obecnie nie mieszczą się w bunkrach. Z tego powodu stosowane są dwie lokomotywy i konieczna jest przesiadka pomiędzy składami.
Trasa kolejki i dojazd do muzeum
Przejazd kolejką, wraz ze zwiedzaniem muzeum zajmuje ok 45 minut.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się pod adresem:przybysz@helmuzeum.pl, lub telefonicznie u Marcina Przybysza: 603 650 536.
fot. główna Krystian Jaworski/bazakolejowa.pl
źródło: helmuzeum.pl, wolnadroga.pl