Muzeum Kolei Helskich
4.6/5
Twojajurata.pl

Muzeum Kolei Helskich w Helu

Wakacje nad morzem można urozmaicić o liczne wycieczki i odwiedziny miejsc nierozerwalnie złączonych z polską historią. Kilka minut jazdy samochodem od Juraty znajduje się prawdziwy skarbiec historii kolejnictwa. To atrakcja nie tylko dla miłośników kolei. 

Muzeum Kolei Helskich jest samodzielnym oddziałem Muzeum Obrony Wybrzeża stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”.

Muzeum otwarto w maju 2013 roku, w pomieszczeniach jednego z wielkich żelbetowych schronów, będącymi magazynami amunicji poniemieckiej baterii dział 406 mm „Schleswig Holstein”.

fot. helmuzeum.pl

Ekspozycja

W muzeum znajdują się ekspozycje upamiętniające historię oraz rozwój kolei helskich, w tym linii szerokotorowej zbudowanej w ciągu 9 miesięcy w 1921 roku, jak i rozbudowanej sieci wojskowych kolejek wąskotorowych budowanych przez całe 20-lecie międzywojenne, a następnie rozbudowywanych w czasie okupacji niemieckiej. Wokół bunkru, w którym zlokalizowane jest muzeum znajduje się wystawa plenerowa pokazująca uratowane przed zezłomowaniem elementy taboru kolejowego – zarówno wąskotorowego, jak i szerokotorowego.

fot. helmuzeum.pl

 

fot. helmuzeum.pl

 

Jedną z największych atrakcji jest jedna z kilku zachowanych w kraju, prawdziwa lokomotywa manewrowa LS – 40.

fot. mapio.net

Misja

Głównymi celami istnienia Muzeum Kolei Helskich jest ukazanie  zapomnianej i niedocenianej części historii obrony wybrzeża jaką było zaangażowanie kolejarzy we wsparcie logistyki działań obronnych oraz przybliżenie odwiedzającym historii kolejnictwa na Półwyspie Helskim. – czytamy na oficjalnej stronie muzeum.

Kiedy muzeum jest otwarte i jak dojechać

Muzeum jest czynne codziennie od końca marca, do drugiej połowy października (szczegółowe daty są ustalane co rok i publikowane na stronie www.helmuzeum.pl).

Do muzeum dojechać można kolejką wąskotorową kursującą po drugiej linii kolejki wąskotorowej Muzeum Obrony Wybrzeża.

O historii i trasie kolejki pisaliśmy w artykule „Hel-Frankowo. Wojskowa kolejka wąskotorowa w Helu. Historia i trasa kolejki.”

 

fot. helmuzeum.pl

 

źródło i fot. helmuzeum.pl / facebook