"Hallerówka" Muzeum Ziemi Puckiej
4.6/5
Twojajurata.pl

„Hallerówka ” Władysławowo. Wakacyjna wycieczka niedaleko Juraty.

Wakacje nad morzem, to nie tylko błogie leżenie na plaży ale także możliwość poznania ciekawych miejsc przepełnionych barwną historią znanych ludzi. Jadąc do Juraty lub w trakcie pobytu w naszych apartamentach, warto odwiedzić jedno z takich miejsc…

„Hallerówka” to drewniana willa wybudowana w 1924 r. we Władysławowie, która należała niegdyś do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny.

Ten zabytkowy obiekt jest oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy  

Trochę historii…

Parcelę pod budowę willi przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Wakacje w posiadłości spędzał gen. Józef Haller, a od jego nazwiska nazwano powstające wokół przybytku letnisko, które mianowano „Hallerowem”.

Okres zmian po II Wojnie Światowej dotknął także tan obiekt.  Znalazł się on w  zarządzie Miasta Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego.

Z kolei w 1981 r. nieruchomość przekazano Nadmorskiemu Parkowi Krajobrazowemu, na siedzibę Zarządu oraz działalność muzealną. To wtedy utworzono pierwszą izbę pamięci gen. Hallera.

Nowe millenium przyniosło kolejne zmiany. W 2000 r. zostało tu utworzone Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii.

Od czerwca 2013 r. obiekt stał się oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Ekspozycja

Obecnie w Hallerówce znajduje się  stała ekspozycja pt. „Gen. Józef Haller na Pomorzu – Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały”. Można tu obejrzeć pamiątki poświęcone Dowódcy i Jego armii, w tym rzeczy osobiste, podarowane muzeum przez synową generała – Izabellę Haller.

Inne wystawy w Hallerówce

Podczas wycieczki do muzeum można zobaczyć także inne ciekawe wystawy:

„Augustyn Necel (1902 – 1976). Rybak, pisarz i gawędziarz kaszubski”

Wystawa poświęcona Augustyna Neclowi –  kaszubskiemu twórcy i autorowi powieści marynistycznych. Ekspozycja gromadzi wiele pamiątek związanych z pisarzem. Wart uwagi podczas wakacyjnej wycieczki do muzeum, jest zrekonstruowany z uzyciem oryginalnego wyposażenia,  gabinet Necla.

„Leon Golla – wyrzeźbiony rybacki świat”.

Wystawa poświęcona pracy rzeźbiarza z Wielkiej Wsi (obecnie Władysławowo), który w drewnie utrwalił historię kaszubskich rybaków. Stworzone w surowym drewnie lipowym figury i sceny rodzajowe przypominają charaktery ludzi pracujących na morzu.

(Źródło/fot.: muzeumpuck.pl)

Strona muzeum: www.muzeumpuck.pl