Kaszubskie Oko
4.6/5
Twojajurata.pl

Kaszubskie Oko. Wieża widokowa w Gniewinie.

We wsi Gniewino położonej nieopodal Jeziora Żarnowieckiego, godzinę drogi od Juraty, znajduje się rozległy kompleks turystyczno – rekreacyjny o nazwie Kaszubskie Oko, którego charakterystycznym punktem jest wznosząca się na 150 m n.p.m. wieża widokowa im. Jana Pawła II. Z tarasu widokowego wieży,  rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na północne Kaszuby.

Spędzając wakacje nad morzem, warto zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Gniewina, oddalonego o 60 km od Juraty. Znajdziemy tu liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci, zachęcające do aktywnego wypoczynku.

fot. youtube

Oko na Kaszuby

Kompleks Morskie Oko został zaprojektowany na planie ludzkiego oka. Centralnym elementem kompleksu jest źrenica w postaci wieży widokowej, wzniesiona w 2006 r. Wieża posadowiona jest na kopcu, z którym łącznie liczy 44 m wysokości i wznosi się aż 150 m nad poziom morza. Na szczycie wierzy znajduje się 36-metrowej wysokości taras widokowy do którego prowadzi 212 schodów. Na górę można dostać się także windą.

Sama wieża swoim kształtem przypomina klepsydrę. Na dole znajdziemy punkt informacji turystycznej, różne wystawy i  sklep z pamiątkami.

Z tarasu widokowego zobaczyć można piękną panoramę Kaszub, w tym Jezioro Żarnowieckie oraz Kolkowo – górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”.

 

 

Atrakcje Kaszubskiego Oka

Wieża widokowa nie jest jedyną atrakcją tego rozległego kompleksu. Otacza ją bowiem pięknie zagospodarowany i pełen zielni teren, a na nim liczne obiekty małej architektury, m.in. ziemne szachy z ogromnymi figurami, makiety dinozaurów oraz Stolemów czyli legendarnych olbrzymów.

Znajdziemy tu także 18-dołkowe pole do mini golfa, dwa place zabaw, z czego jeden zaaranżowano na kształt statku piratów oraz niewielki park linowy.

Gdy podczas zwiedzania dopadnie nas głód, możemy udać się do zlokalizowanej tu restauracji.

 

 

Terminy otwarcia i dojazd

Kompleks otwarty jest od kwietnia do października włącznie, przy czym poza sezonem wakacyjnym można go zwiedzać tyko w wybrane dni tygodnia: w kwietniu i październiku wstęp jest możliwy tylko podczas weekendów; w maju i w czerwcu dodatkowo w poniedziałki i piątki;  w lipcu, sierpniu i we wrześniu – 7 dni w tygodniu. 

Do Kaszubskiego oka najłatwiej dojechać samochodem od strony Gniewina lub Czymanowa.