Latarnia Morska na Górze Szwedów
4.6/5
Twojajurata.pl

Latarnia Morska i Góra Szwedów w Helu

Latarnia morska na Górze Szwedów w Helu, to obiekt stanowiący mało znaną atrakcję Półwyspu Helskiego. W niedalekiej odległości od Juraty, jest prawdziwym rajem dla entuzjastów fotografii i miłośników historii architektury.

 

fot. Maksymilian Selin

Góra Szwedów

Góra Szwedów potocznie nazywana „Szwedem” zlokalizowana jest w granicach administracyjnych miasta Hel. Jest to wzniesienie we wschodniej części Mierzei Helskiej, na wydmach od strony Morza Bałtyckiego. Wysokość wzniesienia to 19 m n.p.m.

Nazwa „Góra Szwedów” pochodzi od Szwedów, którzy znaleźli się tu w 1628 r. po tym, jak dwa szwedzkie okręty stanęły na mieliźnie podczas sztormu.

Latarnia morska

W 1936 roku na szczycie Góry Szwedów wzniesiono 17-metrową latarnię morską, która zastąpiła dotychczasową latarnię w Jastarni-Borze. Ażurowa konstrukcja latarni na Górze Szwedów została posadowiona na 2-metrowej płycie betonowej. Na jej szczycie znajduje się okrągła galeria, zwieńczona niegdyś kopulastym daszkiem. Latarnia była w pełni zautomatyzowana i zasilana prądem elektrycznym.

Urządzenie niestety było bardzo zawodne, szczególnie zimą. Latarnia została wyłączona dopiero w 1990 r. Wówczas zlikwidowano tu strefę zmilitaryzowaną, co otworzyło powszechny dostęp do niej. Z uwagi na brak nadzoru, latarnia uległa szybkiej dewastacji.

fot. Maksymilian Selin

 

 

Jak dojechać

Aby dojechać do Góry Szwedów, należy kierować się drogą wojewódzką nr 216 (główna droga na Półwyspie Helskim), następnie w Helu przy Polo Markecie skręcić w lewo, w ul. Przybyszewskiego i podążać nią do końca.

Do latarni morskiej można dotrzeć także piechotą, spacerem przez wydmy, po ścieżce przebiegającej tuż obok Muzeum Helu.