4.6/5
Twojajurata.pl

Sejm przyjął bon turystyczny 500 plus. Jak skorzystać z dodatkowych środków na wakacje?

W środę 15 lipca 2020, Sejm przyjął ustawę o Polskim Bonie Turystycznym.

Ustawa wróciła z wyższej izby parlamentu, która wniosła 65 poprawek do wersji proponowanej przez prezydenta. Sejm poparł ponad połowę tych poprawek (37) uchwalając ustawę, według której z bonu będą mogły skorzystać wyłącznie dzieci ale za to bez limitu dochodów w rodzinie. Oznacza to, że z dodatkowego świadczenia na wakacje w  Polsce będą mogły skorzystać wszystkie dzieci do 18 roku życia.

Ponadto, dzieci niepełnosprawne otrzymają dwukrotność podstawowego świadczenia, a zatem 1000 zł.

Jedną z najważniejszych poprawek było rozszerzenie osób uprawnionych do otrzymania świadczenia  o dzieci rodziców, którzy pracują zagranicą. Tym samym bon trafi dodatkowo do 150-200 tys. dzieci.

Bon nie dla emerytów

Z bonu nie skorzystają emeryci ani renciści. Zmianę taką proponowała opozycja, jednak ostatecznie Sejm nie przychylił się do tej poprawki tłumacząc, że grupa ta otrzymała 13. emeryturę i prawdopodobnie jeszcze w tym roku otrzyma kolejne 14. świadczenie.

Bezgotówkowa forma świadczenia i wakacje w Polsce

Bon będzie miał formę elektroniczną. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze na wakacje będzie trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak ma to miejsce w przypadku 500 plus. Po weryfikacji danych, bon zostanie aktywowany i wysłany w formie elektronicznej (e-mail/sms) do beneficjenta.

Aby skorzystać z bonu, trzeba będzie go okazać podczas dokonywania rezerwacji lub przy zakwaterowaniu. Z bonu będzie można korzystać wielokrotnie, do wyczerpania limitu przyznanych środków, ale wyłącznie na terenie Polski i do 31 marca 2022.

Za co zapłacimy bonem 500 plus?

Bon będzie można wykorzystać w bardzo ograniczonym zakresie: do opłacenia pobytów w hotelach i pensjonatach, a także kolonii i obozów oraz imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorców turystycznych lub organizację OPP.

Lista podmiotów akceptujących będzie publikowana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ministerstwo Rozwoju informuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 r. życia, a wartość pomocy ma sięgnąć 3,5 mld zł.

Od kiedy bon turystyczny wejdzie w życie?

Ustawa czeka na podpis prezydenta. Można założyć, że jest to formalność, a Andrzej Duda nie będzie zwlekał z jej dopełnieniem realizując swoją obietnicę wyborczą. Władze zapewniają, że z bonu będzie można korzystać jeszcze w sierpniu 2020.

Źródło: PAP