4.6/5
Twojajurata.pl

Sprzątanie świata-Polska 2020 pod hasłem „Polskie plaże bez plastiku”. 27. akcja Fundacji „Nasza Ziemia”.

W dniach 11-12. września 2020 r. odbędzie się akcja sprzątania plaż Półwyspu Helskiego.

Akcja jest częścią tegorocznego Sprzątania świata-Polska 2020, będącego już 27. odsłoną kampanii organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Partnerami akcji są Procter&Gamble oraz Lidl Polska, którzy wspierając Fundację w jej działaniach, chcą w ten sposób przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie Półwyspu Helskiego. 

 

Polskie plaże bez plastiku

Akcja terenowa, która odbędzie się na Helu swój początek miała w sierpniu. Pomiędzy 17. a 30. sierpnia w sklepach Lidl dostępne były produkty z oferty Procter&Gamble z których część dochodów ze sprzedaży została przeznaczona na akcję terenową sprzątania Półwyspu Helskiego. Sprzątanie będzie miało dwa etapy: 11.09 sprzątamy we Władysławowie i Jastarni, a następnie 12.09 sprzątamy w Helu. Akcja opatrzona została tytułem:” Polskie plaże bez plastiku”.

Mieszkańcy i goście zakasają rękawy

Do sprzątania zaproszeni zostali mieszkańcy Jastarni, Władysławowa i Helu, nauczyciele i uczniowie szkół z tego terenu, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerze, a także władze samorządowe z tych trzech miast. Organizatorzy zapewniają, że akcja odbędzie się w zgodzie z każdym obowiązującym w tym czasie obostrzeniem oraz z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Finał akcji

Finał akcji sprzątania Półwyspu Helskiego odbędzie się 12 września(sobota) 2020 o godzinie 14.00, w Kwaterze Głównej Sprzątania Świata-Polska 2020, zlokalizowanej na Helu przy ulicy Kuracyjnej na wysokości Baterii im. H. Laskowskiego, 

Gościem Specjalnym finału Akcji w Helu będzie dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik Kierownik Stacji Morskiej w Helu Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która opowie o zagrożeniach związanych z plastikowymi odpadami w morzach i oceanach.

Ponad 2 tony zebranych śmieci do czerwca!

W czerwcu, podczas podobnej akcji terenowej, kiedy sprzątaniem objęte zostały plaże od Świnoujścia przez Międzyzdroje aż po Dziwnów, w ciągu jednego dnia, Fundacja Nasza Ziemia wraz z wolontariuszami z tego terenu zebrała przeszło pół tony śmieci, w tym ponad 130 kg plastikowych odpadów. W całym, majowym PreStarcie tegorocznej Akcji, zebraliśmy już ponad 2 tony śmieci! 

Plastik? Redukuję. Rezygnuję. Segreguję.

Każdego roku Akcja Sprzątanie świata-Polska odbywa się pod innym hasłem.

Hasłami chcemy zwrócić uwagę na fakt, że…śmiecimy i to w miejscach, gdzie zwykle wypoczywamy: w parkach, lasach, na plażach. W roku 2020 szczególną uwagę poświęcimy plastikowi. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa jego duże ilości. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić się nad redukcją lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych produktów.

Mamy nadzieję, że hasło 27 Akcji, zainspiruje Polaków do zmian w życiu codziennym, a wybierając się na wycieczkę, urlop, piknik czy na spacer zabierzemy ze sobą z powrotem i poprawnie zutylizujemy każdy zużyty i już niepotrzebny odpad: od butelki po napoju po jednorazowe chusteczki.

 

Plakat tegorocznej Akcji zaprojektował i ofiarował Fundacji Nasza Ziemia Andrzej Pągowski. 

 

Źródło: Materiały prasowe Fundacji Nasza Ziemia