4.6/5
Twojajurata.pl

Wrzesień nad morzem, czyli wakacje w Juracie poza sezonem. Czy warto?

Wrześniowe wakacje w Juracie

Na zadane w tytule pytanie, można odpowiedzieć jednym słowem – TAK. I w zasadzie na tym można byłoby zakończyć wpis, nie mniej jednak postaramy się przedstawić kilka powodów, dla których warto odpowiedzieć pełnym zdaniem: Zdecydowanie warto wybrać Juratę na posezonowe wakacje nad Bałtykiem! Oto dlaczego:

Puste plaże

Puste plaże Juraty, zasnęły kosze już…

…śpiewała Irena Santor w utworze p.t. „Już nie ma dzikich plaż”. Nie sposób nie zgodzić się z tymi słowami.

Wrzesień jednoznacznie kojarzy się z końcem wakacji i początkiem roku szkolnego. To główny powód, dla którego nadmorskie plaże pustoszeją. O ile w lipcu i sierpniu możemy uprawiać nasz narodowy sport, którym jest parawaning, o tyle we wrześniu parcelowanie plaży w celu odgrodzenia się od innych wczasowiczów, nie będzie konieczne.

Wrzesień to idealny czas na prawdziwy relaks na plaży, pośród szumu fal i bez tłumu turystów. Parawan oczywiście może się przydać, ale bardziej do osłony przed wiatrem niż innymi ludźmi.

Stabilna pogoda

Prawdą jest, że pogoda nad Bałtykiem nigdy nie jest pewna. Wrzesień natomiast uważany jest, za najbardziej stabilny miesiąc pod względem pogody na wybrzeżu.  Co prawda rzadko kiedy doświadczymy w tym miesiącu upałów ale zasadą jest, że jesienie nad morzem są cieplejsze od wiosen, co czyni drugą połowę roku w tym miejscu, bardzo atrakcyjną i wartą zaplanowania chociaż krótkiego wyjazdu.

Wrzesień to miesiąc przejściowy – niby jeszcze lato, ale zza rogu zerka w naszą stronę jesień.  Poranki i wieczory będą nieco chłodniejsze niż w sierpniu, ale w ciągu dnia możemy spodziewać się raczej umiarkowanych temperatur. Opadów jest też zdecydowanie mniej niż w lipcu.

Nie wykluczone zatem, że we wrześniu uda się trafić na piękne słońce które z pewnością umili pobyt.

Jod, jod i jeszcze raz jod

Zbawienny wpływ tego cennego pierwiastka na ludzki organizm znają już chyba wszyscy. Jod wspomaga leczenie wielu dolegliwości, przyczynia się do zredukowania stresu, wspiera układ oddechowy i odpornościowy.

Na przełomie lata i jesieni, morze jest bardziej wzburzone, a fale wyższe i silniejsze. Stężenie jodu w powietrzu zaczyna rosnąć.

To idealny moment na dłuższe turnusy terapeutyczne i lecznicze spacery po plaży.

Łatwy dojazd i brak kolejek

O ile w sezonie wakacyjnym dojazd na Półwysep Helski samochodem może być uciążliwy z powodu tworzących się korków, o tyle we wrześniu trasę do Juraty można pokonać szybko, spokojnie i bez niemiłych niespodzianek.

Łatwiej także „wydostać się” z mierzei helskiej, dlatego chcąc urozmaicić sobie wyjazd warto zaplanować jednodniową wycieczkę krajoznawczą, a także odwiedzić muzeum czy aquapark bez konieczności stania w kolejkach do kasy.

We wrześniu wciąż kursują pociągi do Helu, zatem osoby niezmotoryzowane również mogą bez przeszkód dojechać do celu.

Tanie noclegi w Juracie

Wrzesień to już sezon niski, oznacza to, że ceny za najem apartamentów w Juracie są znacznie niższe niż w lipcu czy sierpniu. Odczuć można również różnicę w cenach innych usług turystycznych i atrakcji, w tym biletów wstępu do muzeów, a nawet w restauracjach!

To najlepszy czas na wakacje dla studentów i osób starszych, ale także na spóźniony wyjazd dla dużych rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Aktywny wypoczynek nad morzem

Miłośnicy sportów wodnych mogą poczuć się we wrześniu nad morzem, jak w raju. Dotyczy to szczególnie osób uprawiających sporty, takie jak windsurfing czy kitesurfing.

Mniej ludzi nad morzem oznacza więcej przestrzeni w wodzie. To idealny czas na pływanie na desce lub na skuterach wodnych albo na spokojną, nieskrępowaną naukę.

Wspomniane sporty wodne, długie spacery po plaży, jogging, nordic walking to tylko kilka pomysłów na aktywny wypoczynek.

 

Jak widać, powodów aby odwiedzić Juratę po sezonie jest co najmniej kilka. We wrześniu każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wakacje w Juracie we wrześniu z pewnością będą udane. Zapraszamy do Juraty!