Jurata czy Jastarnia?
4.6/5
Twojajurata.pl

Dokąd pojechać na wakacje – Jurata czy Jastarnia? Czego możemy się spodziewać.

Planując urlop nad polskim morzem, często zadajemy sobie pytanie, którą miejscowość wybrać i czego możemy się spodziewać, po przybyciu na miejsce? Niejednokrotnie naszą uwagę przykuwają dwie sąsiadujące ze sobą popularne destynacje wakacyjne – Jurata oraz Jastarnia.

Jastarnia z sąsiednią, oddaloną o ok. 3 km Juratą, położone są w centralnej części Półwyspu Helskiego. Wydawać by się mogło, że różnice pomiędzy nimi, o ile w ogóle istnieją, są niewielkie. Okazuje się jednak, że każde z tych miejsc oferuje zupełnie inny rodzaj wypoczynku, o czym można nie wiedzieć udając się do nich poraz pierwszy.

Czym różnią się od siebie oba kurorty i który z nich będzie lepszym wyborem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w krótkim porównaniu.

Dwa kurorty, jedna gmina

Mówiąc o Juracie oraz Jastarni często mamy na myśli dwa odrębne miasta. W rzeczywistości Jastarnia jest gminą miejsko-wiejską, a Jurata jest osadą mieszczącą się w granicach administracyjnych gminy Jastarnia.

Jastarnia jako miejscowość nabyła pierwotnie prawa miejskie w 1973 roku, przy czym w 2017 roku zmieniono ten status, a samej Jastarni nadano status miasta. Jurata pozostała osadą.

W granicach administracyjnych gminy Jastarnia położona jest także trzecia miejscowość – Kuźnica.

Widok na gminę. fot. facebook

Historia

Obie miejscowości znacznie różnią się od siebie historią powstania.

Jurata została utworzona przez prywatną spółkę w okresie międzywojennym. Historia Juraty nie jest zatem bogata, ale nad wyraz interesująca. Z założenia miał to być nowoczesny i luksusowy kurort. Tak też się stało. Od początku istnienia, Jurata przyciągała przedstawicieli elit, biznesu, sportu oraz artystów różnej maści. Była nazywana „polskim Palm Beach”.

akcje spółki Jurata S.A. fot. archiwum

 

Historia Jastarni jest znacznie dłuższa. Najstarsze ślady zamieszkania jej przez człowieka pochodzą z I w. p. n.e., a w źródłach jej nazwa pojawiła się poraz pierwszy już w 1378 r. Na przestrzeni wieków Jastarnia była osadą rybacką, a rozwój turystyki nastąpił tu w latach 20-tych XX. w.

Obie miejscowości, ze względu na położenie oraz swoje walory, posiadają status uzdrowisk.

Siedziba władz gminy mieści się w Jastarni.

 

Jastarnia z lotu ptaka. fot. Z. Grabowiecki / npk.org.pl

Oficjalne kąpieliska

W Jastarni zajmująceej ok. 55% powierzchni całej gminy, znajdziemy 4 letnie kąpieliska morskie:

  • kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa” – z wejściem na plażę nr 44 od ul. Ogrodowej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
  • kąpielisko Jastarnia „Leśna” – z wejściem na plażę nr 52 od ul. Leśnej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
  • kąpielisko Jastarnia „Nadmorska-Plażowa” – z wejściem na plażę nr 47-48 od ul. Nadmorskiej i Plażowej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
  • kąpielisko Jastarnia „Zdrojowa” – z wejścia na plażę nr 49 od ul. Sychty oraz nr 50 od ul. Zdrojowej, obejmujące 200 m linii brzegowej.

W znacznie mniejszej i bardziej kameralnej Juracie zorganizowano 1 kąpielisko morskie:

  • kąpielisko Jurata „Międzymorze” – z wejściem na plaże nr 60 od ul. Międzymorze, obejmujące 100 m linii brzegowej;

Kąpieliska ustanowione przez władze gminy należy odróżnić od plaż ogólnodostępnych i dojść na nie, których jest zdecydowanie więcej, a korzystanie z nich oraz kąpiel także są dozwolone.

W Juracie, idąc wybrzeżem w stronę Helu, znajdziemy ustronne i mało uczęszczane obszary nadmorskiej plaży.

Plaża w Juracie fot. archiwum

Zabudowa i infrastruktura

Jastarnia charakteryzuje się gęstą i  typowo osadniczą zabudową. Znajdziemy tu niewielkie chaty rybackie ustawione  wzdłuż licznych wąskich uliczek, okazałe domy jednorodzinne, wille i pensjonaty, a pośród nich współczesne obiekty hotelarskie, apartamentowce i lokale usługowe wraz całą miejską infrastrukturą, jak ratusz, poczta, szkoła, sklepy wielobranżowe, kościół, banki, restauracje i wiele innych. Znajduje się tu także port i niewielkie molo.

Chata Rybaka w Jastarni fot. facebook

 

Jurata z kolei  to miejsce, w którym dominuje zabudowa apartamentowa. Charakterystyczny dla Juraty jest modernistyczny styl budynków oraz liczne parterowe wille i bungalowy utrzymane w stylu lat 20-tych. Są tu też co prawda duże ośrodki wczasowe, ale posadowione raczej na uboczu. Centralnym punktem Juraty jest unikatowy deptak Międzymorze łączący nadmorską plażę z 320-metrowym drewnianym molo po stronie Zatoki Puckiej. Znajdziemy tu 3 sklepy spożywcze, a w jednym z nich punkt pocztowy, kościół i sezonowe pawilony z pamiątkami oraz modne butiki czynne tylko w sezonie.

Międzymorze w Juracie fot. archiwum

Jastarnia będzie dobrym wyborem, dla osób lubiących imprezować. Znaleźć tu można liczne knajpki, i dyskoteki czynne do późnych godzin nocnych. 

Jurata jest bardziej kameralna, nie ma tu tłumów turystów, szczególnie przejezdnych, próżno też szukać w Juracie nocnych rozrywek.

Ceny

Cena, jaką trzeba zapłacić za pobyt w obu miejscowościach tworzy największą różnicę pomiędzy Juratą i Jastarnią.

W obu kurortach znajdziemy oferty tańsze i bardziej luksusowe, jednak to Jurata przeznaczona jest dla posiadaczy zasobniejszych portfeli. Ceny w restauracjach są bardzo zbliżone i nie odbiegają od cen w innych miejscowościach na polskim wybrzeżu. Różnica zaczyna się przy przeliczaniu kwot, które trzeba zapłacić za noclegi.

Jastarnia, ze swoją znacznie bardziej rozbudowaną bazą noclegową wypada korzystniej cenowo. Wynika to nie tylko z dostępności miejsc do spania, których w Juracie jest zdecydowanie mniej, ale także z odrębnych statusów, jakie na przestrzeni lat wypracowały obie miejscowości.

Jurata jest częściej wybierana przez celebrytów i polityków na spędzenie urlopu nad morzem. Przechadzając się Jurackimi uliczkami, nie sztuką jest spotkać znane osobistości. To również w sąsiedztwie Juraty znajduje się prezydencki ośrodek Mewa, w której swoje wakacje spędza głowa państwa z rodziną oraz zapraszani przez nią goście. Baza noclegowa Juraty obejmuje znacznie więcej luksusowych apartamentów i hoteli, niż ma to miejsce w Jastarni, a swoje prywatne apartamenty wakacyjne posiada tu wielu przedstawicieli świata mediów, polityki i sportu.

Wszystko to sprawia, że różnica w średnich cenach noclegów sięga nawet 50% i czyni Juratę miejscem mniej dostępnym, przez co i bardziej elitarnym niż inne miejscowości nadbałtyckie.

Dojazd

Do obu miejscowości prowadzi ta sama droga wojewódzka DK 216 ciągnąca się przez cały Półwysep Helski, aż do Helu. Jest to jedyna droga, po której można dojechać na miejsce samochodem. Droga ma długość 56 km a jej bieg zaczyna się w Redzie.

Alternatywą dla podróży własnym środkiem lokomocji jest transport kolejowy. Biegnie tędy jednotorowa linia kolejowa, a stacje PKP znajdują się w obu miejscowościach.

Równie łatwo można na Półwysep Helski dojechać rowerem. Przebiega tędy ścieżka rowerowa biegnąca od Pucka, aż po Hel.

linia kolejowa w Juracie fot. archiwum

 

Wszystkie prawa zastrzeżone