Molo Jurata
4.6/5
Twojajurata.pl

Molo w Juracie. Molo przed wojną i dziś. Co się zmieniło?

Molo w Juracie to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu, miejsce popołudniowych spotkań i romantycznych spacerów, szczególnie o zachodzie słońca.

Molo stanowi przedłużenie głównego deptaka Juraty – ul. Międzymorze, łączącej Bałtyk z Zatoką Pucką i znajduje się po południowej stronie Mierzei Helskiej. Jest to jeden z dwóch takich obiektów w Juracie. Drugi, znacznie mniejszy deptak nad zatoką, znajduje się obok ośrodka wypoczynkowego „Czajka”.

Jurackie molo jakie znamy dziś, to jeden z najdłuższych drewnianych pomostów w Polsce. Jego długość to 320 m i zostało otwarte w 1990 r.

Współczesny pomost jest następcą postawionej tu w 1973 r. przez Komitet Centralny PZPR drewnianej konstrukcji. Do budowy molo w latach 70-tych XX w. użyto wadliwego materiału. Nie przetrwało ono próby czasu, stąd konieczna była budowa nowego deptaka nad wodami Zatoki Puckiej. 

Molo w Juracie rok 2020/fot. Maksymilian Selin

 

Obecnie, konstrukcja molo oparta jest na żelbetowych legarach podtrzymujących drewniany podest. Drewno użyte do budowy ściągano z Białorusi.

Molo w Juracie, rok 2020/fot. Maksymilian Selin

 

Molo przed wojną

Nad jurackim molo, od początków istnienia kurortu tętniło życie sportowe i towarzyskie.

Molo w Juracie istniało już na przełomie lat 20-tych i  30-tych XXw. Był to wówczas drewniany pomost ustawiany czasowo, na sezon letni i rozbierany jesienią po zakończeniu wakacji. Każdego roku pomost był coraz bardziej efektowny i już przed wojną oświetlały go elektryczne latarnie zamontowane na drewnianych słupach, a w wyjątkowy nastrój wprowadzała letników muzyka wydobywająca się z zainstalowanych tu głośników, co świadczyło o nowoczesności i podkreślało prestiż Juraty.  

Molo w Juracie, rok 1928/fot. archiwum własne

 

Już przed wojną cumowały tu motorówki, kajaki i tzw. „jolki” czyli sportowo-turystyczne jachty żaglowe. Nad molo zawsze można było też wypożyczyć, podobnie jak dziś – rowery wodne i narty wodne, różnego rodzaju akwaplanty,  a współcześnie także skutery, pontony i deski surfingowe. Również obecnie, latem cumują tu niewielkie łodzie oraz prywatne jachty, a na deskach pomostu organizowane są różne pokazy i wernisaże.

Charakterystycznym punktem przedwojennego podestu była znajdująca się pośrodku budka ratownika.

Molo w Juracie, rok 1939/fot. archiwum własne

 

W latach 30-tych XX w. organizowano tu pokazy i zawody sportowe, w tym wyścigi motorówek, zawody wodno-narciarskie i parady jachtów. Tak jak dziś, można było wykupić lekcje instruktażowe pływania na różnych sprzętach.

Z końca pomostu rozpościera się piękny widok na panoramę Juraty i  Półwyspu Helskiego, a w pogodne dni z łatwością można dostrzec wybrzeże Trójmiasta.

Spędzając wakacje w Juracie, koniecznie trzeba udać się na spacer po słynnym molo!

 

Molo w Juracie rok 2020/fot. Maksymilian Selin
Molo w Juracie rok 2014.
Deptak Międzymorze i wejście na molo w Juracie, rok 2013.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

fot. archiwum własne/Maksymilian Selin