Obchody 90-lecia Juraty
4.6/5
Twojajurata.pl

Obchody 90-lecia istnienia Juraty. Koncert Ireny Santor, pokaz mody Doroty Goldpoint i wiele więcej.

W tym roku Jurata obchodzi 90-lecie istnienia. Z tej okazji, już 24. lipca 2021 na molo w Juracie odbędą się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem.

Zobacz relację z wydarzenia

Początki Juraty

Jurata jest jednym z najmłodszych nadbałtyckich kurortów. Została założona dopiero w 1928 roku przez grupę przedsiębiorców, którzy wydzierżawili od państwa 150 ha ziemi pomiędzy Jastarnią a Helem i założywszy spółkę Jurata S.A. postawili sobie za cel, stworzenie eksluzywnego miejsca przeznaczonego na wakacyjne wojaże ówczesnej klasy średniej.

Pierwszy oficjalny sezon wakacyjny w nowo powstałej miejscowości na Półwyspie Helskim rozpoczął się w 1931 roku. Od tego czasu upłynęło już 90 lat, a w 2021 r. Jurata obchodzi okrągły jubileusz swojego istnienia.

Jurata należy do najsłynniejszych morskich kurortów w Polsce.

Przez lata, to niezwykłe miejsce inspirowało wielkich artystów i nic dziwnego – piaszczyste wybrzeże zapewnia niezwykle malowniczy widok, który dosłownie emanuje natchnieniem.

Od samych początków istnienia, Jurata cieszyła się niezwykłą sympatią elit oraz znakomitych artystów. To właśnie tutaj powstały wielkie dzieła Wojciecha Kossaka – „Na straży polskiego morza” i „Zaślubiny Polski z morzem”. W Juracie tworzyły też córki znanego artysty: Magdalena Samozwaniec i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Magdalena Samozwaniec w swojej książce p.t. „Maria i Magdalena” napisała, że Jurata stała się „najelegantszym i najbardziej snobistycznym miejscem na Wybrzeżu”…

…nie bez powodu, gdyż swoje letnie rezydencje posiadali tu ks. Czetwertyńscy, h. Potoccy, a także Ignacy Mościcki czy Józef Beck.

Co roku Juratę w sezonie letnim odwiedza blisko 50 tys. osób, w tym znani artyści tacy jak: Grażyna Szapołowska, Beata Ścibakówna wraz z mężem Janem Englertem, Joanna Koroniewska wraz z mężem  Maciejem Dowborem, Agnieszka Dygant, Laura Łącz, Tomasz Stockinger, Szymon Majewski, Magdalena Zawadzka, która wcześniej przyjeżdżała tu wraz ze Śp. mężem Gustawem Holoubek oraz wielu innych artystów.

W bezpośrednim sąsiedztwie Juraty znajduje się także rezydencja Prezydenta RP.

 

Obchody 90-lecia istnienia Juraty

W sobotę 24. lipca, o godzinie 20.00, na jurackim molo odbędą się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem 90-lecia istnienia Juraty. To świetna okazja aby swoje wakacje w Juracie urozmaicić dawką niezwykłych emocji.

 

Impreza organizowana jest przez Dorotę Goldpoint i Fundację „Serce nie ma zmarszczek” wraz z władzami gminy Jastarnia.

 

Gwoździem programu będzie uroczysty koncert gwiazd –  recital Tomasza Stockingera oraz koncert Pierwszej Damy polskiej piosenki – Ireny Santor. Zaznaczyć trzeba, że Pani Irena Santor zakończyła już karierę estradową, ale z uwagi na wielką sympatię do Juraty, zgodziła się gościnnie wystąpić na tym wspaniałym wydarzeniu!

Irena Santor (źródło: facebook)

Obchody uświetni pokaz mody Doroty Goldpoint.

DOROTA_GOLDPOINT
Dorota Goldpoint (źródło: materiały prasowe)

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa wielkoformatowych zdjęć Marleny Bielinskiej do projektu Doroty Goldpoint “The Inner Power” przygotowana przez Fundację “Serce nie ma zmarszczek”.

Głównym sponsorem wydarzenia jest BGK Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

©2021 by TwojaJurata.pl