Jurata ma 90 lat. Relacja z obchodów jubileuszu.
4.6/5
Twojajurata.pl

Wielki Gatsby w Juracie czyli 90. urodziny Juraty. Relacja z obchodów i zdjęcia.

W 2021 roku Jurata obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji, w sobotę 24. lipca na molo w Juracie odbyła się uroczystość związana z okrągłą rocznicą istnienia kurortu. W loży zasiedli znani i lubiani, a na scenie pojawili się znakomici artyści. Wydarzenie obserwowali także licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści spędzający w Juracie swoje wakacje.

Przewijaj stronę w dół aby zobaczyć zdjęcia

Wielki Gatsby w Juracie

Obchody jubileuszu Juraty utrzymane były w stylu pięknych lat 20. minionego wieku, a swoim przebiegiem oraz aranżacją nawiązywały do splendoru minionych czasów, tak wspaniale opisanych przez Francisa Scotta Fitzgeralda w powieści „Wielki Gatsby” (ang. The Great Gatsby), zekranizowanej w 2013 r. przez Baza Luhrmanna, w kinowym hicie o tym samym tytule.

Nawiązanie to nie było przypadkowe, gdyż początki Juraty sięgają właśnie dwudziestolecia międzywojennego i choć kolejne „urodziny” kurortu liczone są od pierwszego sezonu turystycznego mającego tu miejsce w 1931 r., to pomysł na stworzenie „polskiego Palm Beach”  narodził się właśnie w latach dwudziestych XX w.

Gości  zaproszonych do sektora zamkniętego oraz artystów scenicznych obowiązywał także dress code w stylu Wielkiego Gasby’ego.

Zbigniew Niemczycki, Katarzyna Frank-Niemczycka (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

90-urodziny-juraty-relacja
(fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Grażyna Szapołowska (pośrodku) z córką (po lewej) i wnuczką (po prawej) (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

Wyjątkowi goście i tłumy widzów

Uroczystość zgromadziła tłumy turystów, którzy spędzali swoje wakacje w Juracie i bez których obchody 90. urodzin kurortu nie miałyby tak mocnego wydźwięku.

Niestety, z uwagi na ograniczoną przestrzeń na jakiej zorganizowano galę, wstęp na imprezę mieli wyłącznie goście z zaproszeniami imiennymi, a pozostali widzowie musieli zadowolić się widokiem z oddali.

Taki sposób organizacji wydarzenia napotkał  negatywny odbiór ze strony mieszkańców Juraty oraz obecnych w tym czasie turystów, którym udział w wydarzeniu został mocno ograniczony. Dyskusje na ten temat w Internecie nie milkną, a ludzie nie kryją oburzenia z powodu uniemożliwienia udziału w obchodach tego ważnego jubileuszu.

Publiczność w Juracie (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Na uroczystość zostały zaproszone osoby, które od lat związane są z Juratą i tak jak my pałają miłością do tego miejsca. W uroczystości brała udział Pani Danuta Kowalska – jedna z najstarszych mieszkanek Juraty oraz córka jednego z udziałowców spółki Jurata S.A. Na widowni nie mogło zabraknąć burmistrza gminy Jastarnia – Tyberiusza Narkowicza, a także dyrektora MOKSiR w Jastarni – Marty Balickiej, którzy byli organizatorami wydarzenia.

Tyberiusz Narkowicz – burmistrz gm. Jastarnia z małżonką (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Plejada gwiazd w loży i na scenie

W pierwszym rzędzie zasiedli właściciele Hotelu Bryza – Zbigniew Niemczycki z małżonką Katarzyną Frank-Niemczycką, a także Michał Niemczycki z małżonką Anną Czartoryską-Niemczycką

Anna Czartoryska-Niemczycka (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
(fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Na widowni pojawiły się także  Magdalena ZawadzkaBeata Ścibakówna, Agnieszka Dygant oraz Anna Nowak-Ibisz

Agnieszka Dygant (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

 

(fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Tomasz Stockinger w roli prowadzącego

Impreza rozpoczęła się z niewielkim opóźnieniem, a uroczystość poprowadził Tomasz Stockinger, który uświetnił galę swoim recitalem nawiązującym tematyką do największych muzycznych przebojów z okresu początków Juraty.

Tomasz Stockinger (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Aktor zaprezentował nietuzinkową aranżację znanych kompozycji z drugiej dekady minionego stulecia, a w autorskim muzycznym kolażu zaśpiewał największe przeboje tamtych lat, które były nieodłącznym elementem niegdysiejszych dancingów organizowanych na jurackim molo, w Cafe Casino  czy modnej Palomie. Pośród nich nie mogło zabraknąć piosenek Eugeniusza Bodo  „Sex appeal” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą” oraz światowego hitu „Summertime” George’a Gershwina 

Tomasz Stockinger (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Podczas recitalu, na scenie pojawili się także Anna Iberszer – reżyserka dźwięku, aktorka i tancerka oraz Piotr Woźniak –  tancerz i instruktor tanga argentyńskiego, którzy w rytmach wykonywanego przez Stockingera utworu Mieczysława Fogga „Tango Milonga”, zaprezentowali układ taneczny, nadając tej części wydarzenia niezwykłej zmysłowości.

Anna Iberszer, Piotr Woźniak (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Nie bez przypadku, Anna Iberszer wystąpiła w przepięknej sukni spod igły organizatorki wydarzenia – Doroty Goldpoint.

Anna Iberszer (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Podczas występu, artystom na fortepianie akompaniował kompozytor i pianista jazzowy – Stefan Gąsieniec

Wewnętrza siła w pokazie mody Doroty Goldpoint

Centralną część obchodów dziewięćdziesiątych urodzin Juraty, stanowił pokaz mody Doroty Goldpoint, znanej z tworzenia strojów podkreślających kobiecą urodę i wykonanych z naturalnych materiałów.  Pokaz ten był wyjątkowy, bo nawiązujący do projektu  „The Inner Power, mającego na celu wsparcie dojrzałych kobiet, przywrócenie autorytetu oraz konfrontację opinii publicznej z nieuchronnością przemijania.

Do udziału w projekcie „The Inner Power” zaproszone zostały znane kobiety, w tym honorowa ambasadorka – Irena Santor, a także Grażyna Szapołowska, Katarzyna Grochola, Agata Młynarska, Anna Korcz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Joanna Kurowska, Katarzyna Żak czy Jolanta Fraszyńska.

Pokaz wyróżniał się od innych tego typu wydarzeń, gdyż stroje Projektantki prezentowały modelki niezawodowe,  z których większość miała swój debiut na wybiegu.

Pokaz mody (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

W rolach modelek wystąpiły kobiety dojrzałe, ambasadorki projektu  „The Inner Power” oraz mieszkanki Juraty, a pośród nich: Grażyna Szapołowska z córką – Katarzyną Jungowską i wnuczką – Karoliną Matej, Beata Tadla, Jolanta Borowiec, Paulina Koziejowska oraz Pani Dyrektor jastarnickiego gimnazjum.

Grażyna Szapołowska (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Paulina Koziejowska (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Beata Tadla (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Beata Tadla (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Jolanta Borowiec (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Stylistka Agaty Kornhauser-Dudy zaprezentowała letnią kolekcję strojów, które można nabyć w Jej jurackim butiku przy ul. Ratibora.

Prezentacja odbyła się przy akompaniamencie kwintetu smyczkowego Sonic Quintet.

Irena Santor w Juracie: „Czym jest 90 lat dla młodej kobiety?”

Obchody jubileuszu, ukoronował występ Pierwszej Damy polskiej sceny muzycznej – Ireny Santor, która zaśpiewała utwór „Już nie ma dzikich plaż” (tekst: Krzysztof Logan-Tomaszewski, muz. Ryszard Seremeta), a który na przestrzeni lat stał się nieformalnym „hymnem” Juraty.

Pani Irena oficjalnie pożegnała się ze sceną, niemniej z uwagi na swoją wielką miłość do Juraty – po zaproszeniu Doroty Goldpoint, zgodziła się wystąpić ponownie, w tak wyjątkowych okolicznościach.

Piosenkarka zażartowała, określając siebie „rówieśniczką” Juraty i dodając: „…ale czym jest 90 lat dla młodej kobiety…?„. Jednocześnie obiecała, że wystąpi ponownie na kolejnych urodzinach naszej cudownej miejscowości, na co z wielką nadzieją czekamy.

Irena Santor (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Irena Santor (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Irena Santor (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)
Irena Santor (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

Wernisaż zdjęć Marleny Bielinskiej

Obchodom 90-lecia Juraty towarzyszy także czasowa wystawa wielkoformatowych zdjęć autorstwa   Marleny Bielinskiej do projektu Doroty Goldpoint “The Inner Power”przygotowana przez Fundację “Serce nie ma zmarszczek”. Wystawę można oglądać w lipcu i sierpniu na molo w Juracie. Wystawa oczywiście jest otwarta dla wszystkich.

serce-nie-ma-zmarszczek-twoja-jurata
(archiwum własne: TwojaJurata.pl)

 

(archiwum własne: TwojaJurata.pl)

 

(archiwum własne: TwojaJurata.pl)

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia byli Tyberiusz Narkowicz – burmistrz gminy Jastarnia oraz znana projektantka mody – Dorota Goldpoint, wraz z fundacją „Serce nie ma zmarszczek”, której jest prezesem. Współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Jastarni, na czele z jego dyrektorem – Martą Balicką.

Dorota Goldpoint (fot. Maksymilian Selin/TwojaJurata.pl)

 

Dorota Goldpoint od lat związana jest z Juratą, a Jej miłość do tego miejsca oddaje zaangażowanie, z jakim poświęca się promocji miasteczka. W ubiegłym roku Projektantka otworzyła w Juracie swoją pierwszą kawiarnię – Goldpoint Zone, a kilka lat wcześniej także swój butik, w którym osobiście obsługuje klientki, spędzając w Juracie niemalże cały sezon wakacyjny każdego roku.

To nie była pierwsza rocznica Juraty z udziałem Doroty Goldpoint. 5 lat wcześniej, z okazji 85-lecia istnienia kurortu, Projektantka także brała udział w organizacji obchodów, które podobnie jak w tym roku uświetnione były autorskim pokazem mody.

Głównym sponsorem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego BGK.

Pośród partnerów organizacyjnych  znaleźli się  Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, obchodzący w tym roku (2021) swoje 65. urodziny oraz hotel Bryza Resort & Spa w Juracie.


Making of

(fot. archiwum własne TwojaJurata.pl)

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Chcesz wykorzystać artykuł? Skontaktuj się z nami: info@twojajurata.pl 

©2021 by TwojaJurata.pl (Goclaw Investments)

fot. na zlecenie wydawcy serwisu TwojaJurata.pl – Maksymilian Selin

Wykorzystanie niniejszej publikacji bez zgody wydawcy serwisu  jest zabronione!